ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W DNIAGNOSTYCE I LECZENIU NIEPŁODNOŚCI

Diagnostyka i leczenie niepłodności

Niepłodność to niezwykle złożony problem dotykający coraz więcej par w krajach rozwiniętych. W ostatnich latach obserwuje się coraz więcej przypadków niepowodzeń z zajściem w ciążę, problem stał się swego rodzaju chorobą cywilizacyjną. Zaburzenia rozrodu mogą być związane z przyczynami jajnikowymi, anatomicznymi, występowaniem endometriozy, obecnością czynnika męskiego czy niektórymi zaburzeniami psychicznymi czy immunologicznymi. W części przypadków nie daje się niestety poznać przyczyny wystąpienia niepłodności, pomimo wykluczenia większości przyczyn niepłodności.
Diagnostykę niepłodności powinno się rozpocząć od oceny pary pod względem występowania podobnego problemu w rodzinie, przebytych zabiegów operacyjnych, zebrania szczegółowego wywiadu na temat trybu życia oraz wykluczenia zaburzeń seksualnych. Następnie powinno się wykonać szereg badań laboratoryjnych i obrazowych u niepłodnej pary. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna ocena pacjentów starających się o dziecko pod względem genetycznym. Istniej szereg chorób wynikających z dysfunkcji ludzkich chromosomów utrudniających lub wręcz uniemożliwiających zajście w ciążę.

Do specjalisty warto również zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań, zwłaszcza jeśli kiedykolwiek diagnozowaliśmy się pod kątem niepłodności. Niekiedy konieczna jest dogłębna analiza problemu pary sięgająca kilka lat wstecz. Obowiązkowe jest również niezwykle staranne zebranie wywiadu w celu znalezienia najbardziej prawdopodobnej przyczyny niepłodności.

Niepłodność żeńska

Niepłodność żeńska może być związana z dysfunkcją jajowodów, owulacji, obecnością endometriozy, zmniejszeniem rezerwy jajnikowej, nieprawidłową budową macicy. W przypadku wystąpienia czynnika żeńskiego w pierwszej kolejności w diagnostyce zaburzeń płodności należy zwrócić uwagę na ultrasonograficzną ocenę morfologii macicy i jajników. Bardzo istotna dla tego problemu jest również ocena drożności jajowodów, najczęściej leczona operacyjnie. Ogromne znaczenie w diagnostyce niepłodności ma endometrioza, będąca chorobą charakteryzującą się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Ogniska endometriozy istotnie zaburzają funkcjonowanie macicy, powodują nieregularne krwawienia miesięczne, są przyczyną dolegliwości bólowych i wiążą się z wytworzeniem zrostów w obrębie miednicy mniejszej. Wszystkie te czynniki istotnie zaburzają płodność u kobiet. Przyczyna tej choroby niestety nie jest do końca poznana. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne, a niekiedy konieczne jest operacyjnie usunięcie ognisk endometriozy

Czynniki szyjkowy również odgrywa pewną rolę w niepłodności żeńskiej. Wydzielina produkowana przez szyjkę macicy podczas cyklu miesięcznego ma różne właściwości. W warunkach fizjologicznych w trakcie owulacji śluz staje się bardziej przejrzysty i śliski, ułatwiając plemnikom dostanie się do komórki jajowej. U niektórych kobiet wspomniana wydzielina nie zmienia swoich właściwości w trakcie cyklu co stwarza niekorzystne warunki dla przedostania się nasienia do macicy. Metodą leczniczą stosowaną w przypadku wystąpienia czynnika szyjkowego jest inseminacja domaciczna.

W badaniach laboratoryjnych szczególną uwagę należy zwrócić na funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Oznacza się stężenia prolaktyny, TSH, FSH i estradiolu. Wszystkie te zaburzenia hormonalne wiążą się z zaburzeniami owulacji. Żeński układ rozrodczy jest niezwykle wrażliwy nawet na niewielkie zmiany stężeń hormonów, dlatego ocena aktywności gruczołów wewnętrznego wydzielania wydaje się niezwykle istotnym czynnikiem w leczeniu niepłodności.

Niepłodność męska

W dzisiejszych czasach narastającym problem staje się niepłodność u mężczyzn. Wynika ona min. ze zmiany trybu życia. Mężczyźni w pracy są coraz bardziej zestresowani i przemęczeni. Po dniu spędzonym za biurkiem, pacjenci w domu odpoczywają na kanapie przed telewizorem czy komputerem. Należy pamiętać, że regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia nasz ogólny stan zdrowia, ale ma również dobroczynny wpływ na płodność. Kolejnym problemem jest nieprawidłowe odżywianie, dieta bogata w tłuszcze i cukry proste. Nie pomagają również używki: palenia tytoniu oraz nadmierne spożycie alkoholu. Żyjemy w zatłoczonych miastach, borykamy się z problemem spalin i smogu oraz dużym zanieczyszczeniem środowiska. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na stan męskiego układu płciowego i produkcję nasienia. W ostatnich latach w sposób drastyczny zmniejszyła się ilość plemników w 1 ml spermy, a te obecne są często wadliwe i dużo mniej ruchliwe co niewątpliwie wpływa na spadek płodności u mężczyzn.

Ocena czynnika męskiego w diagnostyce niepłodności składa się przede wszystkim z analizy nasienia. Należy pamiętać, iż parametry nasienia mogą, nawet u mężczyzn płodnych, znacznie różnić się w czasie, a nawet wykazywać zmiany sezonowe, zależne od pory roku. Nasienie poddane jest analizie pod względem jego objętości, konsystencji, całkowitej liczby ruchomych plemników i poziomu ich ruchliwości. Wykonuje się również pośredni test immunologiczny. Należy również wykonać badania hormonalne oceniając oś podwzgórze-przysadka-jądra. Oznaczyć stężenia testosteronu, prolaktyny, FSH oraz TSH. Czasem niezbędna jest również ocena i badanie materiału genetycznego mężczyzny na obecność pewnych chorób czy nieprawidłowości chromosomalnych.

Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu niepłodności mężczyzn jaki i dysponują szerokim wachlarzem badań pomocnych w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności męskiej takich jak: analiza nasienia czy badanie poziomu męskich hormonów płciowych. Wizyta u specjalisty nie powinna być sprawą wstydliwą. W przypadku długich, bezskutecznych prób starania się o potomstwo, należy zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty.

Leczenie niepłodności

W leczeniu niepłodności niezwykle ważna jest współpraca pacjentów z lekarzami. Szczegółowe zebranie wywiadu, zwrócenie uwagi na czynniki wpływające negatywnie na płodność, zrozumienie istoty problemu oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich są elementami kluczowymi w osiągnięciu sukcesu. W części przypadków kobietom udaje się zajść w ciążę nie stosując preparatów farmakologicznych czy technik wspomaganego rozrodu.

W pierwszej kolejności leczenie należy rozpocząć od dokładnego wytłumaczenia parze istoty problemu, wyjaśnia wpływ szeregu czynników na płodność człowieka oraz cykl menstruacyjny kobiet, zalecić zmianę trybu życia. Konieczne może okazać się poddanie się przez kobietę operacyjnemu leczeniu endometriozy czy niedrożności jajowodów. W przypadku dalszych niepowodzeń z zajściem w ciążę należy rozważyć metody wspomaganego rozrodu.

Jedną z podstawowych metod leczenia niepłodności jest farmakologiczna indukcja owulacji. W tej metodzie pacjentka przez określoną ilość dni swojego cyklu miesięcznego przyjmuje odpowiednie preparaty hormonalne w celu wystymulowania owulacji. W odpowiednim czasie po zastosowaniu leczenia, pacjentka powinna wraz z partnerem postarać się o dziecko.

Kolejną techniką wspomaganego rozrodu jest zapłodnienie pozaustrojowe zwane również In Vitro. Zabieg ten polega na wystymulowaniu owulacji u pacjentki. Następnie pobiera się komórkę jajową metodą punkcji. Do zapłodnienia dochodzi w warunkach laboratoryjnych. Uzyskany w tym procesie zarodek umieszcza się w macicy.

Niepłodność jest problemem niezwykle obciążającym psychicznie pary bezskutecznie starające się o potomstwo. Należy pamiętać, że dzisiejsza wiedza medyczna może pomóc wielu parom w jego rozwiązaniu. Wykfalifikowany i doświadczony personel medyczny jest w tym przypadku niezbędny.

22 688 72 83 info@wppg.pl Jak dojechać?