ZESPÓŁ GINEKOLOGICZNY

Czym zajmuje się ginekolog

Ginekologia jest to niezwykle obszerna dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem kobiet niemal w każdym okresie ich życia: od okresu dojrzewania po starość. Ginekolog sprawuje również opiekę nad pacjentkami w szczególnym czasie ich życia jakim jest są ciąża i poród. W kręgu zainteresowań ginekologii znajdują się więc takie zagadnienia jak: poradnictwo antykoncepcyjne, prowadzenie ciąży, badanie USG narządu rodnego oraz płodu, poród, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność kobiet, menopauza, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, endometrioza, mięśniaki i nowotwory macicy, guzy i torbiele jajników, ginekologia onkologiczna, nietrzymanie moczu, diagnostyka chorób piersi. Coraz bardziej dynamicznie rozwijającą się specjalnością w tej dziedzinie medycyny jest ginekologia estetyczna, która ma na celu poprawę wyglądu żeńskich narządów płciowych oraz wpływa na znaczne polepszenie ich funkcji. Takie zabiegi mogą znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia kobiet, zwiększa ich jakość życia oraz wpływa pozytywnie na ich komfort psychiczny.

Jakie schorzenia ginekologiczne są najbardziej powszechne?

Pierwszą wizytę u ginekologa należy rozważyć u każdej kobiety już w wieku pokwitania. Specjalista pomoże młodej kobiecie rozwiać wszelkie wątpliwości związane z miesiączkowaniem, zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania, czy odpowie na pytania związane z seksualnością. Lekarz zaleci, również profilaktyczne szczepienia na ludzki wirus brodawczaka (HPV), odpowiedzialnego za zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy. Należy pamiętać, że to szczepienie jest najskuteczniejsze jeszcze przed inicjacją seksualną, a w społeczeństwach o wysokim poziomie wyszczepialności udało się zmniejszyć zachorowalność na nowotwory szyjki macicy niemal do zera. Portale internetowe czy młodzieżowe gazety, często będące głównym źródłem wiedzy dla nastolatek, nie zawsze są rzetelnymi źródłami tych informacji, dlatego konsultacja z ginekologiem w okresie dojrzewania wydaje się niezbędna.

Ciąża i jej prowadzenie jest najczęstszym powodem wizyt o lekarza ginekologa. Dla każdej matki prawidłowy rozwój i zdrowie ich dzieci jest wartością nadrzędną. Lekarze badając pacjentki przy pomocy aparatu USG oraz zlecając niezbędne badania laboratoryjne sprawują nadzór nad całym okresem trwania ciąży. Kontakt z ginekologiem może okazać się niezbędny również dla przyszłych matek poszukujących odpowiedzi na pytania związane z dietą, suplementacją witamin, aktywnością fizyczną czy codziennym funkcjonowaniem zarówno w okresie trwania ciąży, jak i w trakcie jej planowania.

Coraz częściej pomocy specjalisty poszukują również kobiet bezskutecznie starające się o dziecko. Niepłodność stała się chorobą cywilizacyjną krajów rozwiniętych. Szereg zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości związane z budową narządów rodnych czy niektóre choroby mogą istotnie zaburzać płodność. Należy również pamiętać o coraz większym problemie z posiadaniem dzieci wynikającym z pogorszenia się jakości nasienia u partnerów.

Konsultacji lekarskiej wymagają również wystąpienie uciążliwych, utrudniających codzienne funkcjonowanie objawów menopauzy. Każda kobieta na swój sposób przeżywa ten czas w swoim życiu. Odpowiednie leczenie oraz niekiedy wyjaśnienie mechanizmu starzenia się kobiet może w znaczący sposób zniwelować wiele nieprzyjemnych objawów przekwitania i poprawić jakość życia kobiet.
Więcej informacji na te tematy można znaleźć w kategoriach Prowadzenie ciąży i Wspomaganie płodności u kobiet, Menopauza.
Pomoc lekarza ginekologa okaże się również niezbędna w przypadku chorób zakaźnych żeńskiego układu płciowego, a zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych pochwy spowodowanych najczęściej przez bakterie i grzyby. Ginekolog może również rozpoznać choroby przenoszone drogą płciową, wykonana odpowiednie badania, zleci celowane leczenie a w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty. Infekcje intymne zawsze pozostaną dla kobiet schorzeniami zarówno uciążliwymi jak i wstydliwymi. Wymagają jednak fachowego podejścia i podania odpowiednich preparatów w każdym wypadku.

Rak piersi jest drugim po raku płuca zabójcą kobiet chorujących na nowotwory w Polsce, powodując śmierć u ponad 5000 pacjentek rocznie. Jest to choroba objęta programem badań przesiewowych, pozostaje stosunkowo łatwa do wykrycia. Wciąż jednak edukacja kobiet w Polsce na temat nowotworów jest zbyt niska a wykonywanie kontrolnych badań zbyt rzadkie. Niezwykle ważne jest codzienne, regularne samobadanie pacjentek oraz wykonywanie okresowej mammografii, USG czy badania palpacyjnego przez specjalistę. Nie powinno się ignorować wyczuwalnych zmian występujących w piersiach, skonsultować je ze specjalistą i w razie konieczności wykonać biopsję i badanie histopatologiczne.

Rak jajnika, szyjki i trzonu macicy również zajmują wysokie miejsca na liście najbardziej zabójczych nowotworów u kobiet w Polsce, rocznie odpowiadając za ok. 20% zgonów z powodów onkologicznych. Każdy niepokojący objaw powinien być natychmiast skonsultowany przez specjalistę. Wiele z nowotworów da się wykryć odpowiednio wcześnie i można je skutecznie leczyć. Regularne wizyty u lekarza, wykonywanie badań przesiewowych są elementami profilaktyki przeciwnowotworowej, mogącej uchronić tysiące pacjentek przed śmiercią.

Kiedy warto zasięgnąć rady ginekologa?

Na pierwszą wizytę do ginekologa należy się zgłosić już w okresie dojrzewania. Ginekolog pomoże młodym kobietom rozwiać wątpliwości i pomóc odpowiedzieć na szereg pytań związanych z pokwitaniem. Niezastąpioną pomocą specjalista będzie również służyć kobietom w wyborze odpowiedniej dla niej formy antykoncepcji, zaczynając od naturalnych metod planowania rodziny poprzez wkładki domaciczne czy pigułki antykoncepcyjne. Może również służyć pomocą w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Konieczne wizyty u ginekologa należy przeprowadzić w trakcie planowania rodziny i w ciąży. Lekarz powinien monitorować jej przebieg, przeprowadzać odpowiednie badania prenatalne takie jak: USG, a w niektórych przypadkach specjalistyczne testy z krwi matki czy amniopunkcja lub biopsja kosmówki.

 

Pomoc specjalisty jest konieczna w przypadku nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych w każdym wieku. Mogą one świadczyć o groźnych chorobach takich jak nowotwory macicy czy jajników, wymagających pilnej i szczegółowej diagnostyki. W momencie stwierdzenia przez nas obfitych lub zbyt skąpych miesiączek czy nieregularnego krwawienia miesięcznego, powinniśmy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty. Ginekolog zajmuje się również chorobami piersi. Rak piersi jest jednym z głównych zabójców wśród kobiet w Polsce. Dlatego też niezbędne jest regularne samobadanie kobiet w każdym wieku i systematyczne wizyty u ginekologa i monitorowanie stanu piersi.

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Systematyczne wizyty, okresowe badania laboratoryjne czy wykonanie rutynowego badania ginekologicznego może uchronić wiele pacjentek przed rozwojem groźnych chorób. Należy również pamiętać o wykonywaniu badań przesiewowych celem diagnostyki raka szyjki co 3 lata u kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi co roku u pacjentek między 50 a 69 rokiem życia. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać chorobom nowotworowym i skutecznie leczyć pacjentki.

22 688 72 83 info@wppg.pl Jak dojechać?