ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W BADANIACH USG

Badania USG w ciąży

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczących prowadzenia ciąży o przebiegu prawidłowym, badanie ultrasonograficzne (USG) powinno być wykonywane wszystkim kobietom ciężarnym, minimalnie trzykrotnie w trakcie trwania ciąży – w 11-13+6, 18-22. oraz 28-32. tygodniu ciąży. Liczba badań może ulegać znacznym zmianom w zależności od sytuacji klinicznej danej pacjentki i stanu zdrowia płodu.

Głównym celem badań USG w ciąży jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niekorzystnych wyników położniczych, mogących wystąpić w przypadku nierozpoznania wady u płodu. W trosce o najwyższą jakość wykonywanych świadczeń badanie USG powinno być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dokumentami.

Badanie ultrasonograficzne przed 10 tygodniem ciąży

Zazwyczaj wykonywane sondą dopochwową. Jego celem jest przede wszystkim potwierdzenie obecności ciąży wewnątrz macicy i wykluczenie ciąży ektopowej, uwidocznienie czynności serca płodu oraz ocena stanu narządu rodnego kobiety ciężarnej.

Badania USG I trymestu (11+0 – 13+6 t.c.), badania II trymestru (18-22 t.c.) i III trymestru (28-32 t.c.) są jednymi z głównych badań służących diagnostyce prenatalnej. Powinny być one wykonywane przez specjalnie przeszkolonych lekarzy, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty. Informacje dotyczące badań prenatalnych znajdą Państwo w zakładce „Badania prenatalne”

USG ginekologiczne

Jest to w chwili obecnej rutynowe badanie, wykonywane najczęściej przy użyciu sondy przezpochwowej. Za jego pomocą można ocenić struktury miednicy mniejszej, między innymi macicę z endometrium, przydatki czy zatokę Douglasa. Ma niezwykle szerokie zastosowanie w ginekologii. Pozwala na wykrycie zmian takich jak mięśniaki macicy, polipy endometrialne, torbiele czy guzy przydatków, ale może również służyć do monitorowania owulacji podczas leczenia niepłodności i w wielu innych sytuacjach. W zależności od wskazań z jakich jest wykonywane, prowadzący ginekolog ustala najwłaściwszy termin jego wykonania.

Należy pamiętać, że widoczność podczas badania USG zależy od wielu różnych czynników, między innymi od warunków obecnie panujących w jamie brzusznej i miednicy mniejszej np. wypełnienia jelit czy grubości tkanki tłuszczowej i innych. Jest to badanie bezpieczne i w świetle obecnej wiedzy nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia pacjentek.

22 688 72 83 info@wppg.pl Jak dojechać?